26 stycznia Sejm uchwalił ustawę o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw oraz niektórych innych ustaw (Ustawa dotycząca ceny maksymalnej ciepła). Ustawa ta jest obecnie przedmiotem prac w Senacie.
- Co wprowadza ustawa?
- Jaka jest definicja ceny maksymalnej?
Na te pytanie odpowiadają: mec. Przemysław Kałek i Olga Ostrowska.
Ustawa ta przewiduje wprowadzenie maksymalnej ceny dostawy ciepła przez przedsiębiorstwa energetyczne w odniesieniu do części odbiorców, z przeznaczeniem na cele mieszkaniowe i użyteczności publicznej. Mechanizm maksymalnej ceny dostawy ciepła miałby być stosowany od 1 lutego do 31 grudnia 2023 r.
W ustawie znalazły się regulacje dotyczące zasad i trybu ustalania maksymalnej ceny dostawy ciepła dla odbiorców na potrzeby gospodarstw domowych i podmiotów użyteczności publicznej, przyznawania, ustalania wysokości i wypłacania wyrównań, jak i rekompensat przedsiębiorstwom energetycznym stosującym ceny maksymalne ciepła. Ponadto, ustawa przewiduje definicję ceny dostawy ciepła, średniej stawki opłat za usługi przesyłowe oraz maksymalnej ceny dostaw ciepła.
Maksymalna cena została zdefiniowana jako cena dostawy ciepła. Maksymalna cena dostawy ciepła jest ceną ciepła obowiązującą na dzień 30 września 2022 r. powiększoną o 40%. Czyli jak wyjaśniają projektodawcy w uzasadnieniu do ustawy, maksymalną ceną dostawy ciepła jest cena dostawy ciepła (tj. suma średniej ceny wytwarzania ciepła i średniej stawki opłat za usługi przesyłowe), obowiązująca na dzień 30 września 2022 r. powiększona o 40%. Zgodnie z ustawą Prezes URE oblicza dla przedsiębiorstwa energetycznego – posiadającego koncesję i wykonującego działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży ciepła odbiorcom ciepła – maksymalne ceny dostawy ciepła dla tych odbiorców i ogłasza je w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Regulacji Energetyki, w terminie 10 dni od dnia wejścia w życie ustawy a przedsiębiorstwo energetyczne przyjmuję tę cenę maksymalną dostawy ciepła i wprowadza ją do stosowania od 1 marca 2023 r. do 31 grudnia 2023 r. w rozliczaniach z odbiorcami. Jeżeli przedsiębiorstwo nie musi posiadać koncesji lub jest zwolnione z obowiązku przedkładania Prezesowi URE taryf na dostawę ciepła, wyznacza maksymalną cenę dostawy ciepła i wprowadza ją do stosowania w okresie od 1 marca 2023 r. do 31 grudnia 2023 r. w rozliczeniach z tymi odbiorcami.