Polski system energetyczny zmaga się z problemem magazynowania energii elektrycznej. Jednym z rozwiązań mogą być elektrownie pompowo-szczytowe służące jako magazyny energii. Projekt ustawy o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie elektrowni pompowo-szczytowych, który na początku marca wpłynął do Sejmu, ma na celu zapewnienie stabilności pracy systemu energetycznego przy wzroście udziału energii z OZE.
Zgodnie z projektem, elektrownie pompowo-szczytowe stanowić będą inwestycje celu publicznego. Taka kwalifikacja inwestycji powinna skutkować przyjęciem rozwiązań zapewniających szybszą ścieżkę inwestycyjną, a także większą trwałość decyzji administracyjnych.
Proces inwestycyjny będzie składał się z kilku etapów – konieczne będzie uzyskanie:
👉 decyzji środowiskowej, która powinna zostać wydana w terminie 90 dni od złożenia wniosku,
👉 decyzji lokalizacyjnej wydawanej przez wojewodę w terminie 30 dni od złożenia wniosku,
👉 pozwolenia wodnoprawnego, które powinno zostać wydane w ciągu 90 dni,
👉 pozwolenia na budowę wydawanego przez wojewodę,
👉 pozwolenia na użytkowanie wydawanego przez wojewódzki inspektorat nadzoru budowlanego (kontrola powinna zostać przeprowadzona w ciągu 14 od dokonania zgłoszenia).
Projekt przewiduje, że po upływie 60 dni od uzyskania przez decyzję lokalizacyjną i pozwolenie na budowę przymiotu ostateczności nie będzie możliwe stwierdzenie ich nieważności, o ile inwestor rozpoczął budowę. Nie dotyczy to jednak nieważności z powodu niezgodności decyzji z decyzją środowiskową.
Projekt specustawy przewiduje również inne ułatwienia w procesie inwestycyjnym, m.in. zwolnienie z obowiązku uzyskania zezwolenia na wycinkę drzew, natychmiastową wykonalność decyzji, ułatwienia w wejściu na teren nieruchomości osób trzecich, określony tryb nabywania nieruchomości przeznaczonych pod inwestycje.
Autorka: mec. Joanna Jabłońska.