W zeszłym tygodniu Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (UD369). Projekt przewiduje istotne ograniczenia w rozwoju projektów fotowoltaicznych.
Do tej pory, mimo pewnych rozbieżności w orzecznictwie, dopuszczone było lokalizowanie farm fotowoltaicznych, w tym również tych o mocy powyżej 1 MW, na podstawie warunków zabudowy. Tymczasem, zgodnie z projektem ustawy, zmiana przeznaczenia terenu dotycząca instalacji OZE innych niż dachowe lokalizowanych:
– na użytkach rolnych klasy I-III i gruntach leśnych,
– na użytkach rolnych klasy IV, o mocy zainstalowanej elektrycznej większej niż 150 kW lub wykorzystywanych do prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania energii elektrycznej,
– na innych gruntach, o mocy zainstalowanej elektrycznej większej niż 1000 kW
– następować ma na podstawie planu miejscowego.
Obowiązek lokalizacji farm fotowoltaicznych na gruntach rolnych klas I-III na podstawie miejscowego planu jest spójny z założeniami ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych. Natomiast wprowadzenie tego wymogu w stosunku do instalacji OZE, w szczególności tych o mocy poniżej 1 MW, lokalizowanych na gruntach klasy IV może utrudnić proces inwestycyjny. Rozwiązaniem mającym na celu przyspieszenie tego procesu jest objęcie lokalizacji instalacji OZE procedurą uproszczoną uchwalenia lub zmiany miejscowego planu, jeśli plan ten lub jego zmiana będzie dotyczyć wyłącznie lokalizacji instalacji OZE. Procedura uproszczona pomija etap zbierania wniosków do planu miejscowego – wójt, burmistrz albo prezydent miasta po ogłoszeniu o przystąpieniu do sporządzenia miejscowego planu od razu zajmie się przygotowaniem jego projektu.
Do dnia utraty mocy przez studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy, tj. uchwalenia planu ogólnego (nowa instytucja przewidziana projektem), co powinno nastąpić do dnia 31 grudnia 2025 r. zmiana zagospodarowania terenu dotycząca instalacji OZE będzie mogła nastąpić również na podstawie decyzji o warunkach zabudowy.
Autorka: mec. Joanna Jabłońska