26 stycznia Sejm uchwalił ustawę o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw oraz niektórych innych ustaw (Ustawa dotycząca ceny maksymalnej ciepła). Ustawa ta jest obecnie przedmiotem prac w Senacie.
Ustawą tą dokonano również zmiany ustawy Prawo energetyczne poprzez dodanie do niej przepisów dotyczących ograniczenia prawa operatorów systemów elektroenergetycznych do posiadana magazynów energii. Ten zakaz ma swoje źródło w regulacjach Unii Europejskiej, a uzasadniony jest potrzebą utrzymania konkurencji na rynku magazynowania energii, tak jak ma to miejsce na rynku wytwarzania energii elektrycznej. Operator systemu elektroenergetycznego nie może być posiadaczem, nie może budować, obsługiwać magazynu energii ani nim zarządzać. Operator systemu elektroenergetycznego może natomiast korzystać z usług świadczonych z wykorzystaniem magazynu energii. Od tego zakazu ustawa przewiduje dwa wyjątki:
☀️ jeśli Prezes URE na wniosek operatora, w drodze decyzji, uzna magazyn energii za w pełni zintegrowany element sieci i wyrazi zgodę by operator systemu elektroenergetycznego taki magazyn posiadał, budował, zarządzał nim lub obsługiwał albo
☀️ jeśli magazyn energii elektrycznej jest niezbędny operatorowi systemu elektroenergetycznego w celu wywiązywania się z obowiązków wynikających z ustawy, zapewnienia wydajnego, niezawodnego i bezpiecznego funkcjonowania systemu elektroenergetycznego oraz nie będzie on wykorzystywany do obrotu energią elektryczną na rynkach energii elektrycznej, a Prezes URE wyrazi na to zgodę.
Autor: mec. Przemysław Kałek.