W ostatnim czasie odbyły się dwa doniosłe w świecie podatków wydarzenia: VIII Toruński Przegląd Orzecznictwa Podatkowego (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu) oraz w XVI Ogólnopolska Konferencja Prawa Podatkowego w Krakowie (Uniwersytet Jagielloński w Krakowie).
Prelegentem na obydwu był mec. Piotr Karwat, który podzielił się swoimi wrażeniami z wydarzeń i przybliża nam, co w prawie podatkowym piszczy.
Zapraszamy!
„Obydwa wydarzenia były bardzo udane od strony naukowej. Refleksje z nich płynące nie są jednak optymistyczne. Dochodzę do wniosku, że w prawie podatkowym, oprócz tego, że pojawiają się nowe pola sporów (opłata od środków spożywczych – tzw. podatek cukrowy), nieustannie musimy się zmagać z wątpliwościami w sprawach fundamentalnych.
Za przykład omawiany w Toruniu niech służą spory wokół wpływu postępowań karnych skarbowych na bieg terminu przedawnienia zobowiązań podatkowych. Utrwalony pogląd orzecznictwa, że instrumentalne wszczynanie takich postępowań nie ma wpływu na bieg terminu przedawnienia, bynajmniej nie zamyka sporu a wręcz przeciwnie: składnia do nowych dyskusji na temat oczekiwanego celu wszczynania i przebiegu postępowania karnego skarbowego, aby można było uznać, że ma ono rzeczywiście na celu wykrycie przestępstwa a nie stanowi jedynie próby sztucznego wpływania na bieg terminu przedawnienia. Kolejny przykład, który podaję, ponieważ sam miałem zaszczyt uczestniczyć w panelu poświęconym temu podatkowi, to VAT: po 30 latach funkcjonowania tego podatku w Polsce nie mamy jasności czy małżonkowie mogą być odrębnymi podatnikami VAT a jeżeli tak, to jak traktować dokonywane między nimi transakcje i czy w ogóle są to transakcje.
To jedynie przykłady. Równie kluczowe wątpliwości spotkamy w podatkach dochodowych, akcyzie czy – w co trudno uwierzyć – w sprawie odpowiedzi na pytanie od kiedy stosuje się klauzulę przeciwko unikaniu opodatkowania! W Krakowie z kolei dyskutowaliśmy tak zasadnicze kwestie jak relacje między prawem obcym a krajowym prawem podatkowym, mające wpływ na prawa i obowiązki podatnika podatku dochodowego czy sprawiedliwość podatku dochodowego oraz trudności w ustaleniu właściwego przepisu „uszczelniającego” ten podatek w sytuacji nadmiaru rozwiązań antyabuzywnych i ich wzajemnej kolizji. Na to wszystko nakłada się jeszcze kwestia tajemnicy zawodowej adwokatów, radców prawnych i doradców podatkowych, która z kolei wchodzi w kolizję z obowiązkiem raportowania schematów podatkowych.”