29 stycznia 2021 r. Sąd Okręgowy w Warszawie (jako Sąd I instancji) wydał bezprecedensowy wyrok w sprawie XXV C 980/11 z powództwa Elizy Kubarskiej i Dawida Kaszlikowskiego o ochronę dóbr osobistych.
To ważne orzeczenie zwieńczyło trwający od 2011 roku proces dotyczący wydanej przez oficynę Znak powieści pt. Sekretne życie motyli autorstwa Joanny Onoszko (Krośkiewicz). Publikacja wywołała wrzenie w środowisku alpinistycznym, w wyniku czego Polski Związek Alpinizmu zorganizował rzecz bez precedensu, tj. wyprawę weryfikacyjną w celu sprawdzenia eksploracji górskiej. Fałszywe zarzuty książkowe powielane były przez różne media, gremia i osoby.
Wyrok nie tylko całkowicie zakazuje autorce i wydawnictwu publikacji oraz rozpowszechniania prawie trzystustronicowej oszczerczej powieści, ale też nakazuje złożenie przeprosin obejmujących jednoznaczne przyznanie, że inkryminowana książka zawiera fałszywe informacje o grenlandzkiej wyprawie Elizy Kubarskiej i Dawida Kaszlikowskiego oraz ich kwalifikacjach moralnych i zawodowych. Dodatkowo zasądza na rzecz reprezentowanych przez nas Powodów zadośćuczynienia pieniężne.
Premiera książki miała miejsce prawie 10 lat temu, w dniu 01.08.2011 r., ale dzięki błyskawicznej reakcji mec. Marcina Boruca już 03.08.2011 r.(sic!) Sąd, w trybie zabezpieczenia, zakazał autorce i wydawcy wprowadzania utworu do obrotu w jakiejkolwiek formie.
Zakaz ten (podobnie jak zakazy promowania i reklamowania książki w jakiejkolwiek formie) został podtrzymany przez Sąd Apelacyjny w Warszawie, jest prawomocny i wciąż obowiązuje, ale ze swej natury jest tymczasowy, natomiast wywalczony przez nas wyrok ustanawia zakaz już permanentny.
Wyrok wyznacza granice wolności słowa oraz standardy działalności wydawniczej. Nie jest prawomocny, jego pisemne uzasadnienie nie jest jeszcze dostępne.
Od samego początku sprawę prowadzili mecenasi Marcin Boruc i Adam Zwierzyński.
Oświadczenie Elizy Kubarskiej i Dawida Kaszlikowskiego w związku z wyrokiem: