Modernizacja istniejących elektrowni wiatrowych (repowering) w praktyce oznacza między innymi wymianę przestarzałych turbin na nowoczesne, wprowadzenie ulepszeń technicznych, zwiększenie mocy instalacyjnej na danym obszarze bez rozbudowy infrastruktury (co jest szczególnie korzystne przy ograniczeniach przestrzennych) oraz obniżenie kosztów eksploatacji. Stanie się to dzięki zaawansowanym technologiom.
Obecnie toczą się prace legislacyjne, które w ramach proponowanych rozwiązań wdrażają propozycje nowych regulacji prawnych dotyczących modernizacji elektrowni wiatrowych. Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy, który wprowadza zmiany w przepisach o inwestycjach w elektrownie wiatrowe oraz w niektórych innych ustawach odbyło się 4 kwietnia 2025 r. podczas posiedzenia Sejmu.
Jednym z kluczowych aspektów nowych regulacji jest wprowadzenie uproszczonych procedur środowiskowych. Miałyby one miejsce zwłaszcza w sytuacji gdy modernizacja nie powiększa obszaru oddziaływania i nie zwiększa hałasu. Jeśli nie zmieniają się kluczowe parametry turbin, a emisje pozostają bez zmian, inwestor nie musi uzyskiwać nowej decyzji środowiskowej.
Dodatkowo, na etapie przyłączeniowym przewidziano ułatwienia. Chodzi m.in. o obniżenie opłaty za przyłączenie do sieci czy skrócenie terminów wydania warunków przyłączenia. Ma to przyspieszyć cały proces modernizacji i nie blokować dostępnych mocy przyłączeniowych dla innych projektów.