Unia Europejska intensyfikuje swoje działania na rzecz promowania energii odnawialnej w ramach Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/2001 z dnia 11 grudnia 2018 r. w sprawie promowania stosowania energii ze źródeł odnawialnych (Dz. U. UE. L. z 2018 r. Nr 328, str. 82 z późn. zm., dalej „Dyrektywa”). Dyrektywa ta, będąca kluczowym elementem polityki energetycznej UE, stawia ambitny cel: do 2030 roku państwa członkowskie mają wspólnie osiągnąć co najmniej 42,5% udziału energii odnawialnej w całkowitym zużyciu energii, z możliwością zwiększenia tego udziału do 45% (dodatkowe orientacyjne zobowiązanie).
Zgodnie z Dyrektywą, do dnia 21 listopada 2024 r. Komisja zapewnia utworzenie Unijnej bazy danych celem umożliwienia śledzenia ciekłych i gazowych paliw odnawialnych oraz pochodzących z recyklingu paliw węglowych. Baza danych ma gromadzić m.in. dokładne dane o przeprowadzonych transakcjach oraz o właściwościach paliw będących przedmiotem tych transakcji pod względem zrównoważonego rozwoju, w tym o emisjach gazów cieplarnianych w całym cyklu życia tych paliw, począwszy od miejsca produkcji do momentu ich wprowadzenia na rynek w Unii. Co więcej, Komisja Europejska może rozszerzać zakres tych danych poprzez akty delegowane. aby uwzględnić odpowiednie dane dotyczące miejsca produkcji lub gromadzenia surowca wykorzystywanego do produkcji paliwa.
Do 7 listopada 2024 r. Komisja Europejska zbiera opinie, które zostaną wzięte pod uwagę, zanim Komisja sfinalizuje projekt aktu delegowanego.
Przedstawienie opinii, jak również zapoznanie się z projektem aktu delegowanego jest możliwe za pośrednictwem strony internetowej Komisji Europejskiej.