Czy aktualizacja Krajowego Planu w dziedzinie Energii i Klimatu coś zmienia w naszym życiu?
Aktualizacja Krajowego Planu w dziedzinie Energii i Klimatu (aKPEiK), chociaż na pierwszy rzut oka może wydawać się biurokratycznym dokumentem pełnym tabel, wykresów i fachowego żargonu, w rzeczywistości stanowi kluczowy dokument, który może znacząco wpłynąć na naszą przyszłość i sposób życia w nadchodzących latach. Dlatego warto się zainteresować aKPEiK, nawet jeśli ktoś nie myśli na co dzień o polityce klimatycznej oraz nie jest związany z branżą energetyczną.
Jakie cele Polska musi zrealizować poprzez aKPEiK?
Unia Europejska nałożyła obowiązek realizacji unijnych celów oraz polityk w zakresie:
- bezpieczeństwa energetycznego,
- wewnętrznego rynku energii,
- efektywności energetycznej,
- obniżenia emisyjności,
- badań naukowych, innowacji i konkurencyjności.
Co zmieni wprowadzenie aKPEiK?
Realizacja powyższych celów przyniesie wiele korzyści gospodarczych odczuwalnych dla wszystkich – dla biznesu ale przede wszystkim dla zwykłego obywatela. Skuteczna transformacja to między innymi:
- niższe koszty cen energii,
- niższe ubóstwo energetyczne,
- wzrost gospodarczy,
- nowe miejsca pracy.
Co zakłada aktualizacja Krajowego Planu w dziedzinie Energii i Klimatu?
Dla przypomnienia, aKPEiK zawiera dwa scenariusze. Pierwszy z nich to WEM (business as usual), który opiera się na aktualnie istniejących przepisach oraz inwestycjach. Prezentuje on również analizę i ocenę obecnej sytuacji oraz prognozy rozwoju sektora paliwowo-energetycznego przy istniejących politykach i środkach. Drugi scenariusz, to WAM (with additional measures), czyli bardziej ambitna wersja planu, obejmująca zmiany w prawie, tworzenie nowych projektów oraz dofinansowania.
Wprowadzenie aKPEiK do 2030 roku w życie według scenariusza WAM, oznacza:
- zredukowanie o 50,4% gazów cieplarnianych (w porównaniu do 1990 r.),
- udział Odnawialnych Źródeł Energii (OZE) w finalnym zużyciu brutto w wysokości 32,6%,
- redukcje zużycia energii pierwotnej w porównaniu do prognozy primes 2020, w wysokości 14,4%.
W jaki sposób realizacja aKPEiK wpłynie na polskie wydatki na sektor elektroenergetyczny?
Wdrożenie aKPEiK, to nie tylko realizacja wymogów prawnych nałożonych przez unijne przepisy, które musi spełnić Polska przedstawiając aKPEiK, jest to również wyzwanie. Mówimy o planach na inwestycje liczonych w setkach miliardów złotych, które trzeba mądrze wykorzystać. Przykładowo, realizacja ambitniejszego scenariusza oznacza inwestycje w latach 2026-2030 na poziomie 792 mld zł, z czego największe obejmą inwestycje w sektorze elektroenergetycznym – aż 328 mld zł. Zwiększą się również nakłady na badania naukowe – w 2030 będą wynosić aż 2,5% PKB (obecnie 1% PKB).
Warto zwrócić uwagę, że zmiany wprowadzone w ramach aKPEiK będą miały istotny wpływ na każdego z nas. Wiele zależy od działań administracji publicznej, która powinna motywować przedsiębiorstwa do podejmowania nowych inwestycji. Zdecydowanie dużą rolę w tym procesie odegrają przede wszystkim dofinansowania, ulgi podatkowe oraz klarowne i precyzyjne przepisy prawne.
Autor: Filip Pęski