Wczoraj NSA wydał cztery wyroki w sprawach naszych klientów – członków zarządu zagranicznych spółek, w stosunku do których organ podatkowy określił zobowiązania podatkowe z tytułu VAT.
Spółki nie uregulowały określonych w decyzji zobowiązań. W konsekwencji organ podatkowy, na podstawie art. 116 i 116 a Ordynacji podatkowej, wydał decyzje o odpowiedzialności członków zarządu tych spółek za ich zaległości podatkowe.
Pośród wielu argumentów powołanych w odwołaniu od decyzji i następnie w skardze do sądu, koronnym był zarzut naruszenia przepisów art. 116-116a Ordynacji podatkowej przewidujących odpowiedzialność podatkową odnoszącą się wyłącznie do zarządów polskich spółek i innych osób prawnych. Powoływaliśmy się na konieczność ścisłej wykładni tych przepisów i brak jakichkolwiek systemowych i celowościowych powodów uzasadniających dopuszczalność ich stosowania w stosunku do członków zarządów spółek zagranicznych. Nasze skargi na decyzje zostały uwzględnione przez WSA w Warszawie, ale znając dotychczasową linię orzeczniczą NSA organ podatkowy nie poddał się i złożył skargi kasacyjne od wyroków WSA.
Jeszcze w czerwcu tego roku NSA wyraźnie opowiedział się za dopuszczalnością stosowania przez analogię przepisów o solidarnej odpowiedzialności członków zarządu za zaległości podatkowe polskich spółek do członków zarządów spółek zagranicznych. Takie stanowisko stanowiło kontynuację dotychczasowej linii orzeczniczej NSA w zakresie tego zagadnienia.
Jednak w sprawie naszych klientów przygotowana przez nas argumentacja doprowadziła NSA do zmiany zdania i przełamania dotychczas jednolitej linii orzeczniczej.
Mamy nadzieję, że wczorajsze wyroki NSA nie będą stanowić wyjątku od reguły i przyczynią się do ugruntowania nowej linii orzeczniczej.
Sprawę prowadził zespół w składzie: mec. Dorota Szubielska, mec. Piotr Karwat oraz mec. Mateusz Kornacki.